Skip to main content
Please wait...

Ministar Kazazović posjetio Turski kulturni centar „Yunus Emre“

(6, Oct 2015)

Ministar za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo prof. dr. Elvir Kazazović posjetio je Turski kulturni centar „Yunus Emre“ gdje ga je direktor ovog centra Mehmet Akif Yaman upoznao sa njegovim načinom funkcioniranja i rada.

„U 29 zemalja širom svijeta postoji 36 turskih kulturnih centara, a ovaj u Sarajevu je otvoren odmah iza onoga u Ankari. Kulturni i historijski odnosi dvije zemlje i mnoge zajedničke tačke itekako su uticali na to da Sarajevo bude prva ispostava Turskog instituta. Naš cilj nije samo predstaviti tursku kulturu, jezik i historiju, već ostvariti kulturnu razmjenu“, pojasnio je direktor Yaman.

Pored Sarajeva, ispostave Centra postoje u Fojnici i Mostaru, a u Tuzli u sklopu biblioteke Meša Selimović radi „Turski kutak“.

„Turski kulturni centar 'Yunus Emre' uspješno organizuje kurseve turskog jezika. I od osnivanja Centra, više od hiljadu polaznika kursa, različitih starosnih dobi, dobili su certifikat o poznavanju turskog jezika, koji se održava svaka tri mjeseca, košta 50 KM, a predavači su profesori iz Turske“, kazao je Yaman, te dodao kako većina tih učenika, koji poznaju turski na nivou B1 i C1, dobiju posao na fakultetima kao predavači ili u nekim turskim kompanijama.

Ovaj centar je, kako je rekao ministar Kazazović, svojim aktivnostima doprinio da se turski jezik danas u školama sedam kantona u FBiH nalazi na listi izbornih predmeta i da ga pohađa oko 5.000 učenika.

Direktor Yaman je ovom prilikom najavio kako će nastojati što prije realizovati bratimljenje sarajevskih škola u kojima se uči turski jezik sa školama iz Turske, te nastaviti sa programom „razmjene studenata“.

Tokom posjete, direktor Yaman upoznao je ministra Kazazovića da se ovaj centar ne bavi samo održavanjem kurseva za turski jezik, nego svi zaineteresirani mogu izučavati stare zanate ili praviti nakit.

„Kao što ste se vidjeli tokom vašeg obilaska, u ovom objektu, koji se nalazi neposredno uz Bošnjački institut, smještene su učionice za učenje turskog i osmanskog jezika i radionica za filigran, ali u drugom objektu koji se nalazi u okviru samog instituta, smještene su: biblioteka, čitaonica, kino sala, saloni za izložbu, kafeterija, radionica turskih rukotvorina – zlatovez“, rekao je direktor Yaman.

U biblioteci se nalazi oko 7.000 knjiga na turskom jeziku iz raznih oblasti, a najviše ih koriste učenici koji idu na kurs turskog jezika.