Skip to main content

EDUKACIJA ŠKOLSKIH RADNIKA O PODRŠCI UČENICIMA S DIJABETESOM ZAPOČELA U KANTONU SARAJEVO

Na zastupničku inicijativu dopredsjedavajuće u Skupštini Kantona Sarajevo Danijele Kristić i zastupnice Elze Gaković, u Kantonu Sarajevo počela je edukacija i savjetovanje za školske radnike, s ciljem njihovog detaljnijeg upoznavanja s Protokolom o postupanju u školama sa učenicima oboljelim od dijabetesa, hronične metaboličke bolesti koju karakteriše povišen nivo šećera u krvi. Edukacijom je obuhvaćen i postupak primjene lijekova u slučaju akutnih komplikacija Dijabetesa melitusa tipa 1 kod učenika.

Ovaj protokol već je dostavljen svim osnovnim i srednjim školama na području Kantona. Cilj je pružiti jasne smjernice i osigurati pravovremeno i efikasno djelovanje u hitnim situacijama.

Edukaciji prve grupe zaposlenika u odgojno-obrazovnim ustanovama prisustvovali su danas i ministrica za odgoj i obrazovanje KS Naida Hota-Muminović i ministar zdravstva KS Enis Hasanović.

„Edukacija nastavnika o dijabetesu od suštinske je važnosti zbog sve većeg broja djece i mladih koji se suočavaju s ovom hroničnom bolešću. Institucionalna podrška kroz edukacije, radionice, priručnike ključna je kako bi nastavnici bili osposobljeni za ovakvu vrstu podrške. Na taj način, škole postaju sigurnija i inkluzivnija mjesta za svu djecu“, naglasila je ministrica Hota-Muminović.

Kako je istaknuto, od izuzetne je važnosti prepoznavanje simptoma u hitnim situacijama, a nastavnici su često među prvima koji mogu primijetiti simptome poput hipoglikemije (nizak nivo šećera u krvi) ili hiperglikemije (visok nivo šećera u krvi) kod djece. Pravovremena reakcija može spriječiti ozbiljne zdravstvene posljedice.

"Jako je bitno znati kako pomoći na ispravan način kada je to potrebno. Djeca oboljela od dijabetesa se suočavaju s raznim izazovima, od  glukometara, kontrole glukoze, hipoglikemije i hiperglikemije i zato moramo znati i prepoznati kada je toj djeci pomoć potrebna i kako da im ispravno pružimo pomoć kada je zatrebaju, a posebno kada je urgentno", istakao je ministar Hasanović ovom prilikom.

Kazao je i da su neophodna stalna sistemska unapređenja radi što učinkovitije podrške svakom djetetu koje je u potrebi bilo koje vrste, te da je upravo s ovim ciljem danas otvorena i Stomatološka ambulanta za djecu s poteškoćama u razvoju, u Centru "Vladimir Nazor".

Ministarstvo zdravstva KS radi na tome da sastavni dio ormarića prve pomoći koji se nalazi u školama bude i glukagon u spreju (BAQSIMI).

Protokol o postupanju u školama sa učenicima oboljelim od dijabetesa sadrži jasne smjernice o načinima pružanja pomoći učenicima, te definira odgovornosti svih uključenih strana – učitelja, nastavnika, stručnih saradnika, roditelja, kao i školskih i porodičnih doktora, jasno utvrđujući oblike djelovanja u školskom okruženju.

Protokol je izrađen stručno i u saradnji sa Udruženjem oboljelih od dijabetesa tip 1, Ministarstvom zdravstva KS i Zavodom za javno zdravstvo KS.