Ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović održala je jučer sastanak s predstavnicima vijeća učenika srednjih škola, ističući važnost dijaloga između učenika i donosilaca odluka. Cilj sastanka bio je identifikacija izazova s kojima se učenici suočavaju, kao i prikupljanje sugestija za unapređenje obrazovnog sistema.
"Važno nam je da pod motom izgradnje jake mreže i dobrih mostova između škola ostanemo okupljeni i zajedno radimo na jačanju vaših kapaciteta. Želimo napraviti najbolje škole u koje učenici rado idu. Važno nam je detektovati izazove, čuti vaš glas i raditi na poboljšanjima. Sigurna sam da ćemo svi izaći obogaćeni vašim pogledom na procese i događaje", istakla je ovom prilikom resorna ministrica.
Muhamed Hrnjić, učenik Srednje elektrotehničke škole Sarajevo, ukazao je na dva ključna problema s kojima se učenici suočavaju.
"Prvi problem je što nakon drugog razreda srednje škole ne znamo šta želimo biti dalje niti šta želimo raditi kroz našu karijeru, a naše škole i obrazovni programi nisu prilagođeni da nam pomognu u tome, niti se dovoljno govori o našim budućim koracima. Drugi problem je zastarjeli edukacijski sistem. Programi, posebno u tehničkim smjerovima, nisu u korak s vremenom i tehnologijom, i mislim da to možemo mnogo bolje uraditi", smatra Hrnjić.
Do kraja školske godine planirano je još susreta, ali i sastanaka s vijećima učenika osnovnih škola. Kako je istaknuto iz Instituta za preduniverzitetski razvoj KS, prepoznat je značaj vijeća učenika i kao resursa u koji treba više ulagati.
Mišljenje, motivacija, empatija i kritičko promišljanje učenika mogu biti značajna pomoć u kreiranju obrazovnih politika i dati odgovore na brojne izazove obrazovnog sistema, poruka je s ovog sastanka.