Skip to main content

UZ PODRŠKU MINISTARSTVA: SREDNJA ŠKOLA ZA SAOBRAĆAJ I KOMUNIKACIJE UPRILIČILA DISKUSIJU O PREDNACRTU ZAKONA O DUALNOM OBRAZOVANJU U KS, ODAZVALI SE BROJNI POSLODAVCI

Srednja škola za saobraćaj i komunikacije Sarajevo, u saradnji sa  Ministarstvom za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, upriličila je danas okrugli sto s ciljem upoznavanja poslodavaca o Prednacrtu zakona o dualnom obrazovanju u KS. Zakon, koji je u pripremi, tretira način izvođenja praktične nastave za učenike srednjih stručnih škola kod poslovnog subjekta.

Oko 40 predstavnika poslodavaca, kod kojih učenici ove škole već obavljaju praktičnu nastavu, predstavnici Ministarstva su  informisali o novinama koje Prednacrt zakona donosi, prednostima i obavezama za poslodavce ali i druge subjekte u lancu implementacije ovog zakona. Skupu su prisustvovali i predstavnici Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja, kao i zastupnik u Skupštini KS Rusmir Pobrić.

Upriličena je i diskusija u cilju donošenja najboljih rješenja za učenike, a dugoročno i privrednog sektora.

U fokusu diskusije o budućem zakonu su bila pitanja obuke mentora angažovanih iz firmi u domenu pedagoških normi za praktični rad s djecom, njihova uloga, kao i uloga koordinatora praktične nastave iz škole, obaveze poslodavaca, vođenje evidencije tokom obavljanja učeničke praktične nastave, te brojna druga pitanja koja će zakon tretirati.

Prisutni poslodavci iz sektora saobraćaja, autoindustrije, telekomunikacija i drugih oblasti, koji sarađuju sa Srednjom školom za saobraćaj i komunikacije Sarajevo već dugi niz godina pozdravili su donošenje novog zakona.

"Ovo je odlično rješenje za sve učenike koji se školuju za određena usmjerenja, a ne dobijaju dovoljno znanja da se odmah nakon školovanja zaposle i osiguraju sebi plate, ali i za nas poslodavce koji na dostupnom tržištu nemamo dovoljno radne snage koja nam treba. Vanjska tržiša koja nam se nude nisu rješenje jer ti radnici odlaze. Naše jedino rješenje je ovaj zakon i drago mi je da se sve konkretizuje jer smo došli u situaciju da nema ko raditi", istakao je Ibrahim Kerla, izvršni potpredsjednik firme "Centrotrans d.d. prevoz punika Sarajevo".

Senad Sejdić direktor firme "Grakop" iz Kiseljaka, kazao je da poslodavci s nestrpljenjem čekaju zakon o dualnom obrazovanju. Ukazao je na važnost preciznog definisanja ugovora između poslodavca i roditelja učenika, poslodavca i škole, njihove odgovornosti, osiguranja učenika na praktičnoj nastavi, kao i angažovanja mentora.

"To su osnovna pravno-formalna pitanja koja se moraju regulisati. Na kraju, ali i vrlo važno je pitanje da li će poslodavac ponuditi adekvatne uslove učenicima i privući ih da ostanu kod njega", istakao je.

Prednacrt zakona o dualnom obrazovanju donesen je u novembru prošle godine, nakon čega je upućen u javne konsultacije.

Prema riječima ministrice Hota Muminović, Ministarstvo je dobilo primjedbe i prijedloge od 20 različitih institucija, ustanova i pojedinaca, te je u završnoj fazi izrada nacrta ovog zakona. Nakon što se nacrt zakona usvoji, slijedi šira javna raspava i organizacija većeg broja okruglih stolova.

Kako je istakla ministrica, Zakon o dualnom obrazovanju u KS tretira isključivo pitanja načina realizacije praktične nastave, odnosno učenja kroz rad, a sve ostalo je propisano Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama u KS. Zakon propisuje povećanje broja sati praktične  nastave za učenike, i to za zanimanja trećeg stepena stručne spreme - u prvom razredu jedan dan, u drugom razredu dva dana, a u trećem razredu tri dana praktične nastave kod poslovnog subjekta. Za zanimanja u četvrtom stepenu stručne spreme u prvom razredu predviđen je jedan dan praktične nastave, a u drugom, trećem i četvrtom razredu po dva dana prakse. Preostali dio časova je predodređen za stručno-teoretske i za opšte obrazovne predmete.

Zakon predviđa angažovanje mentora od strane poslodavca koji će biti ključna osoba za obuku djece u firmama. U saradnji sa koordinatorom za praktičnu nastavu iz škole pratit će se rad učenika, sticanje novih vještina, te realizacija nastavnog programa.
 
Poslodavci će morati ispunuti kriterije da bi mogli biti upisani u Registar poslovnih subjekata kod kojih se obavlja praktična nastava, a koji će voditi Ministarstvo za odgoj i obrazovanje i Insitut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja. Institut će provoditi obuku mentora za rad s djecom, te voditi registar izdatih licenci za njihov rad. Troškove edukacije mentora snosit će Ministarstvo.

Ministarstvo će raditi na izradi podzakonskih akata, donošenju novih predmetnih kurikuluma, vođenju registra ugovora između poslodavca i roditelja učenika, te poslodavca i škole.

Propisano je da džeparac, odnosno naknada za učenike za učenje kod poslodavca u prvom razredu iznosi 10 posto, u trećem razredu 15 posto, a u četvrtom razredu srednje škole 20 posto od prosječne neto plate u FBiH za prethodnu godinu. Sredstva za ove naknade će biti obezbijeđena u Ministarstvu privrede KS, koje će svake godine kroz javni poziv pozivati poslovne subjekte da se prijave i prime učenike na učenje kroz rad, pojašnjeno je.