Skip to main content
Please wait...

Prevencija vršnjačkog nasilja/asocijalnih oblika ponašanja – Kutija povjerenja

(6, May 2016)

Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo pokrenulo je niz aktivnosti u cilju prevencije i intervencije u slučaju asocijalnih oblika ponašanja kod djece i mladih. U proteklom periodu formirali smo više radnih grupa koje se sa različitih aspekata bave problemom vršnjačkog nasilja, te smo potpisali Protokol o saradnji sa fakultetima koji nam pružaju stručnu podršku i pomažu u pronalaženju kvalitetnijeg odgovora na pojavu neprihvatljivog ponašanja među djecom i pripremi programa prevencije vršnjačkog nasilja.
Ministarstvo je izradilo jedinstven Etički kodeks za sve zaposlene u predškolskim, osnovnim i srednjim školama u Kantonu Sarajevo, izradili smo Pravilnik o prevenciji i intervenciji asocijalnih oblika ponašanja, revidirali smo Pedagoške kartone djece/učenika koji će prema pomenutom pravilniku biti prenosivi i obavezujući od predškolskih ustanova do završetka srednje škole. Realizacijom jedinstvenog programa prevencije neprihvatljivog ponašanja od najranijeg životnog doba mogu se polučiti dugoročni rezultati.
Gore navedene mjere su dugoročne i realizirat će se kroz nastavne planove i programe, a Vlada Kantona Sarajevo naložila je hitnu mjeru u cilju prevencije vršnjačkog nasilja, a to je postavljanje KUTIJE POVJERENJA u sve osnovne i srednje škole u Kantonu Sarajevo. Tehnički, riječ je o kutiji, sličnoj poštanskoj, u koju će djeca, roditelji i nastavnici moći priložiti Obrazac za prijavu nasilja ili nekog drugog neprihvatljivog ponašanja u školi. Informacije dobijene na ovaj način će pomoći koordinacionom timu u Ministarstvu oko planiranja budućih aktivnosti u školama, individualnih programa ili potrebnih intervencija u saradnji sa stručnom službom škole.
Postavljanje Kutije povjerenja nije novina za većinu osnovnih i srednjih škola u Kantonu Sarajevo, ali je novost da će zaposlenici Ministarstva biti odgovorni za preuzimanje sadržaja iz kutije i preuzet će koordinirajuću ulogu u rješavanju problema i eventualne prijave nasilja ili zlostavljanja u saradnji sa stručnom službom škole. Cilj postavljanja Kutije povjerenja je da se svim učenicima, nastavnicima i roditeljima omogući da i na ovaj način prijave eventualno nasilje u školi ili neki drugi neprihvatljiv oblik ponašanja. Također, želimo osnažiti učenike, roditelje i nastavnike koji nisu spremni da govore otvoreno o svom problemu u vezi nasilja/zlostavljanja, da iskoriste mogućnost prijave putem Kutije povjerenja.
Direktori/ice škola obavezni su da postave Kutije povjerenja na vidno mjesto u školi, kao i da pored pomenute kutije uvijek bude dovoljan broj Obrazaca za prijavu nasilja/neprihvatljivog ponašanja u školi. Također, na web stranicu škole obavezni su da postave Obrazac za prijavu nasilja kao i uputu o načinu korištenja Kutije povjerenja.
O pitanjima i eventualnim prijavama nasilja kao i o mjerama koje će se poduzeti zajedno će odlučivati stručna služba škole i zaposlenici ministarstva, dok pedagog/psiholog škole ima obavezu na oglasnu ploču postaviti kratki odgovor o toku rješavanja problema ili prijavljenog slučaja nasilja.