Skip to main content
Please wait...

Saopštenje Vlade KS vezano za navode oko racionalizacije u osnovnom i srednjem obrazovanju: Zatvaranje škola nije nikada spominjano, a reforme donose novi kvalitet u obrazovanju

(22, Jun 2015)

Zbog svakodnevnih špekulacija vezanih za racionalizaciju u osnovnim i srednjim školama, Vlada Kantona Sarajevo želi tačno informisati javnosti o procesima koji se u tom pravcu vode:

“Mjere racionalizacije u osnovnim i srednjim školama u Kantonu Sarajevo ne podrazumijevaju zatvaranje školskih objekata kako se u javnosti želi prikazati. One podrazumijevaju sveobuhvatnu analizu stanja u oblasti obrazovanja a sve s ciljem unapređenja kvaliteta u odgojno-obrazovnom procesu u Kantonu Sarajevo. U Kantonu Sarajevo postoji nekoliko škola koje ne ispunjavaju Zakonom i Pedagoškim standardima i normativima utvrđene uslove u pogledu broja učenika u odjeljenjima i u pogledu ukupnog broja odjeljenja koje jedna škola po zakonu mora imati.

Špekulacije o namjeri Vlade da će postojeće školske objekte iskoristiti u druge svrhe ili prodavati su potpuno netačne i tendenciozne. Njih plasiraju oni koji ne poznaju važeće propise koji definišu poseban status odgojno-obrazovnih ustanova (Zakon o koncesijama, Zakon o javno-privatnom partnerstvu....) te samim tim ne postoji mogućnost da odgojno-obrazovne ustanove budu predmet prodaje, koncesije ili promjene namjene.

Prema pokazateljima kojima raspolaže Ministarstvo obrazovanja, nauke i mladih u Kantonu Sarajevo konstantno opada broj upisanih učenika u osnovnim i srednjim školama. Tako je u školskoj 2014/2015. godini u I razred srednjih škola upisano 4.784 učenika, dok se u 2015/2016. školskoj godini u I razred upisuje 4.167 učenik. Istovremeno, srednju školu ove godine završilo je 5053 učenika. Dakle, oko 900 učenika će u ovoj školskoj godini biti manje u sistemu srednjeg obrazovanja, što prema vežećim standardima znači 36 odjeljenja manje. Po istim pedagoškim standardima to bi značilo smanjenu potrebu za oko 60 nastavnika. Trend pada upisa učenika u osnovne škole je i dalje prisutan tako da je u školskoj 2015/2016. godini upisano 3.963 učenika, što znači da će u sistemu osnovnog obrazovanja biti manje oko 200 učenika.

U isto vrijeme, zbog nesavjesnog odnosa određenog broja direktora u školama i pogrešnih reformskih procesa, u posljednjih nekoliko godina došlo je do nekontrolisanog zapošljavanja koje se odvijalo bez saglasnosti Vlade. Nažalost, ne postoje pokazatelji o poboljšanju kvaliteta u odgojno-obrazovnom procesu.

Vlada Kantona Sarajevo će, prema usvojenim politikama, raditi na planskoj politici zapošljavanja u obrazovanju, što nikako ne podrazumijeva OTPUŠTANJE uposlenika. Istovremeno, uz dosljedno provođenje zakona, vršit će se blagovremeno penzionisanje uposlenika koji su ispunili uslove (pokazatelji govore da godišnje uslove za penziju ispuni od 120 do 150 uposlenika).

U Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade naglašavaju da je formirana Komisija za zbrinjavanje tehnološkog viška, koja ima zadatak da na osnovu Pravilnika o zbrinjavanju zaposlenika koji su djelimično ili potpuno ostali bez radnih zadataka u osnovnim i srednjim školama, kao javnim ustanovama na području Kantona Sarajevo, zbrine te zaposlenike raspoređivanjem u druge škole u kojima je iskazana potreba.

Sve reformske procese očekivano prate i burne reakcije javnosti, no želimo naglasiti da do danas Vlada Kantona Sarajevo NIJE DONIJELA niti jedan pisani akt vezan za zatvaranje škola ili ukidanje radnih mjesta. Vlada će istrajati na svojim politikama koje se odnose na zabranu novih zapošljavanja, a sve s ciljem usmjeravanja ušteđenih sredstava na poboljšanje uslova i kvaliteta obrazovanja.

Sve aktivnosti Vlade vezane za racionalizaciju u osnovnom i srednjem obrazovanju će biti urađene nakon izrade sveobuhvatne analize. Mjere će se poduzimati u saradnji sa svim relevantnim akterima javnog i civilnog društva i socijalnim partnerima a sa ciljem boljeg i kvalitetnijeg obrazovanja u Kantonu Sarajevo.